شیر پروانه ای

یکی از پر استفاده ترین شیرآلات در صنایع مختلف، شیرهای پروانه ای می باشد. این دسته از شیرهای به دلیل مزایا فراوانی که دارند بسیار مورد توجه طراحان و کارفرمایان می باشند.

از شیرهای پروانه ای جهت، تنظیم، قطع یا وصل جریان می توان به راحتی استفاده کرد. نحوه کار این شیرها بسیار ساده است و با استفاده از یک دیسک با قابلیت دوران می توان جریان را کنترل نمود در مقاله دیگری تحت عنوان “عملکرد شیرهای پروانه ای” به صورت کامل نحوه کار شیرهای پروانه ای شرح داده شده است.

به دلیل کاربرد فراوان این محصول، انواع مختلفی از این شیر با انواع اتصالات در سایزهای و با جنس ها مختلف در سراسر جهان تولید می شود.

اتصالات شیرهای پروانه ای

اتصالات این محصول در چهار دسته اصلی طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

  • ویفری (Wafer Type)
  • لاگ (Lug Type)
  • فلنجی
  • بین فلنجی
انواع اتصالات شیرهای پروانه ای
انواع اتصالات شیرهای پروانه ای

انواع عملگر شیرهای پروانه ای

شیر پروانه ای دستی یا اهرمی

این نوع عملگر در واقع ساده ترین نوع عملگر بوده و به کمک یک اهرم می توان دیسک را 90 درجه دوران داده و شیر را باز یا بسته کرد. نکته مهم این است که عملگر اهرمی برای شیرهای با سایز کوچک (تا 8 اینچ) مناسب است زیرا به دلیل بزرگی و وزن زیاد سایز های بزرگتر چرخاندن شیر با دست بسیار دشوار است.

شیر پروانه ای با عملگر اهرمی یا دستی

شیر پروانه ای گیربکس دار

پرکاربرد ترین عملگر در شیرآلات صنعتی گیربکس ها هستند که این امکان را برای مصرف کننده فراهم می کنند تا به راحتی بتواند دیسک های سایز بزرگ و سنگین را بچرخاند و پروانه شیر را باز، بسته و یا در زاویه ای خاص تنظیم کند.

شیر پروانه ای با عملگر گیربکس

شیر پروانه ای با عملگر پنوماتیک

این نوع عملگرهای با استفاده از هوای فشرده شیر را باز یا بسته می نماید. نکته مهم در رابطه با عملگرهای پنوماتیک این است که سرعت بسیار بالایی در باز و بسته کردن شیر داشته و برای قطع و وصل سریع جریان می توان از آنها استفاده کرد.

شیر پروانه ای با عملگر پنوماتیک

شیر پروانه ای با عملگر برقی

از این عملگرها در خط لوله های خودکار و بدون نیرو کار انسانی مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به عملگرهای دستی سرعت بیشتر اما نسب به عملگرهای پنوماتیک سرعت کمتری دارند.

شیر پروانه ای با عملگر برقی

اجزا اصلی شیرهای پروانه ای

مهمترین بخش های تشکیل دهنده شیرهای پروانه ای عبارتند از:

بدنه، دیسک، سیت، استم

جنس هر کدام از اجزا شیر متناسب با دما، فشار و نوع سیال انتخاب می شود.

پاسخ بدهید