پیش از مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می کینم تا مقاله “معرفی شیر گیوتینی” مطالعه فرمایید.

مروری معرفی شیرگیوتینی

اجزا اصلی شیر گیوتینی عبارتند از: بدنه، تیغه، استم، اجزا آبندی (گسکت)، فلنج های اتصال، عملگر که در شکل برای درک بیشتر نمایش داده شده اند.

در انواع شیرهای گیوتینی، تیغه ای تعبیه شده است که عمود بر جریان قرار می گیرد و به کمک عملگر یا به صورت دستی به صورت آهسته و تدریجی می توان شیر باز و بسته کرد. نکته مهمی که در رابطه با این شیر های وجود دارد این است که شیرهای گیوتینی ابزار بسیار مناسبی برای کنترل جریان نبوده و بهتر از به این منظور از آن های استفاده نشود.

شیرهای گیوتینی کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند و مهمترین صنایع استفاده کننده از این نوع شیر عبارتند از: صنعت کاغذ، سیمان، کشاورزی، فاضلاب، آب، معادن، کارخانجات مواد غذایی و دارویی و به طور کلی در صنایعی که با سیالات با ویسکوزیته بالا سر و کار داریم.

اجزا اصلی شیرگیوتینی

نحوه عملکرد شیر گیوتینی

عموما شیرهای گیوتینی با استفاده از نیروی اپراتور دستی باز، بسته و یا در موقعیتی خاص تنظیم میشوند اما با استفاده از نصب اکچوئیتر روی آنها می توان به صورت خودکار نیز از این محصولات استفاده کرد. اما به این نکته توجه شود که برای باز و بسته شدن دروازه شیر گیوتینی باید مدت زمانی را در نظر داشت زیرا باز و بسته شدن شیرهای گیوتینی فرایندی دارد که باید طی شود و نیاز به زمان دارد.

انواع گیت ولو

جنس اجزا مختلف شیرگیوتینی

بدنه شیرهای گیوتینی می تواند از انواع فولاد، انواع استینلس استیل، انواع چدن و چدن داکتیل ساخته شد. نشیمن یا سیت این شیرها غالبا از EPDM، NBR، PTFE، Buna-N, Polyurethane تولید می شوند همچنین جنس مجرابند نیز معمولا از انواع استینلس استیل ها و فولادهای ضد سایش تولید می شود و استم نیز با استفاده از انواع فولاد، انواع استینلس استیل، مونل ها می تواند ساخته شود.

کاربرد شیرهای گیوتینی

کاربرد شیر گیوتینی

از انواع شیرهای گیوتینی می توان در صنایع معادن، صنایع کاغذسازی، شبکه توزیع آب، تصفیه خانه ها، انتقال